Poniżej przedstawiamy kilka z wielu zagrożeń, które stwarzają niebezpieczeństwo Twoim roślinom.
Trawnik:
Każdy z nas chce mieć zielony, gęsty i zdrowy trawnik. Dzięki odpowiednim ekologicznym zabiegom konserwacyjnym jesteśmy w stanie wyeliminować choroby traw.
Najczęstsze choroby trawnika:
Pleśń śniegowa
Objawy początkowe to zalegająca biała pleśń na źdźbłach trawy. Następnie źdźbła zamierają i występują brązowe plamy.
Czerwona nitkowatość
W początkowym stadium pojawiają się plamy w kolorze jasnobrązowym. Później pojawia się różowy nalot przypominający watę. W ostatnim etapie trawnik dostaje odcień czerwony.
Żółta plamistość
Choroba ta przejawia się żółtymi plamami, z czasem zaczynają się łączyć, tworząc duże place.
Drzewa Iglaste:
Ochojnik
Są to mszyce, które żerują zbiorowo na drzewach. Powodują powstawanie galasów oraz brązowienie igieł.
Osutka sosny
Jest to chorobowa grzybowa Sosen. Wspólnym objawem są porażenia i przebarwienia igieł, a także przedterminowe ich opadanie.
Osutka jałowca
Na powierzchnia chorych igieł, bądź też łusek można zaobserwować zarodniki grzyba. Pędy rośliny brązowieją i obumierają wierzchołki. Z czasem zainfekowane igły opadają.
Przędziorek
Są to drobne pajączki, które żerują przede wszystkim na świerku „Conica”. Wysysając soki z rośliny powodują żółknięcie, brunatnienie w końcowej fazie zamieranie igieł.
Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych
Objawy mogą występować w różnym okresie wzrostu rośliny. Mają one postać zgnilizny korzeni, podstawy pędu, zamierania igieł, łusek, a nawet zamierania całych wierzchołków pędu.
Szara pleśń
Brązowe plamy na igłach pojawiają się w środkowej części krzewu, które prowadzą do ich obumierania. Przebarwienia mogą także występować na łodygach uszkodzonych przez odmienne przyczyny chorobotwórcze lub owady.
Fytoftoroza
Na roślinie widoczne są zmiany chlorotyczne. W późniejszym okresie igły zmieniają barwę na szaropopielaty kolor. W ostatniej fazie zamierające pędy są czerwono-brązowe. Po wyciągnięciu rośliny widoczna jest zgnilizna systemu korzeniowego.
Drzewa Liściaste:
Czarna plamistość
Pierwsze objawy tej choroby występują na początku lata. Ciemne plamy na liściach mają kształt okrągły lub owalny.
Mączniak prawdziwy
Rozwojowi tej choroby sprzyja przede wszystkim wilgotne i ciepłe powietrze, a także wahania temperatury. Objawy mączniaka to biały i mączysty nalot, który można spostrzec na nadziemnych częściach roślin.
Mączniak rzekomy
Na początku choroba ujawnia się występowaniem jasnożółtych i nieregularnych plam na liściach. Chorobie służy słabo przewiewne stanowisko oraz wilgotna pogoda. Porażone liście z czasem opadają.